dopracowane

dom będzie budowany własnymi rękami - wstąpiłem do klubu samorobów
nie sądzę bym zdążył zrobić więcej niż ściany fundamentowe przed zimą / mrozami
więc to niczego zbytnio nie przyśpieszy - a zanim zacznę stawiać mury chciałbym wykonać kompletny uzbrojony w instalacje stan zero kupujac 2 szt "75" wydam 800 zł za 50 m i przekroj bede miał 126 mm (ta Twoja ma 132) Liczy się pole powierzchni, a ta będzie ponad 4 krotnie mniejsza przy rurach fi75. Potrzebujesz zatem 4 odcinki po 50mb rury fi 75, żeby pokryć jedną 160-tkę. Tu trzeba co najmniej 4 x 75, a i tak jedna 160 bedzie miała przekrój wiekszy, dodając jeszcze skrzynkę rozdzielczą aby połaczyc te 4 x 75 to zabawa w 75zaczyna byc mało opłacalna Ja tylko studzę nadzieję klimatyzowania z gwc.. + 5 st. zimą przy reku, niewiele daje, poza wodą na wyrzutni i + 16 przy małym strumieniu i to na wszystkie pokoje (czy potrzeba czy nie) to bździdło nie chłodzenie. Przeliczyłem wewnętrzne pole powierzchni: W podłodze planujesz rurki z wodą +bufor, jaki duży bufor chcesz dać? czy podłoga będzie służyła do akumulacji ciepła?-jeżeli tak to jaką grubą warstwę betonu planujesz wylać? czy będziesz stosował "wynalazki z jaśkowe" np. wstępne podgrzanie wody przez wode ściekową? Możecie łopatologicznie laikowy wytłumaczyć jak zrobisz połączenie ściany fun ze ścianą budynku bez mostków?  Mam pytanko, na czym stanęło względem odcięcia termicznego ściany fundamentowej od ściany nośnej ?

Bo wydaje mi się (teoretycznie na razie), że jest możliwość zrobienia klasycznych fundamentów identycznie pod względem izolacyjność termicznej, jak płytę fundamentową z 30 cm. warstwą XPS, a zdecydowanie taniej.  Blisko, ale nie do końca. Chodzi o coś, co zdecydowanie lepie i taniej zastąpi isomur.
Coś, co da się zastosować i pozwoli mieć taką samą ciągłość izolacji termicznej jak przy płycie fundamentowej.
z OZC wychodzily niewielkie straty dla scian funamentowych - naklad na ich izolacje jest "ekonomicznie nieuzasadniony"  teraz nie powiem dokladnie jakie bo na tel dopracowywalismy  takie szczegoly

o ile sciany dzialowe to nie ptoblem bo ida na wylewce
to oco chodzi z tymi nosnymi - moze jakis szkic?
Bez większych problemów (dla ludzi z południa Polski ) można relatywnie tanio stworzyć jedną płaszczyznę nośno-termiczną na poziomie chudziaka bez absolutnie żadnych mostków termicznych pod ścianami nośnymi i działowymi w całym domu. I to z klasycznymi fundamentami.
A do tego bez kosztów drogich kotew można umieścić okna klimatyzacja Wilanów stabilnie na ciepłej "podstawce", w warstwie ocieplenia, uszczelnić i łącznikami przytwierdzić do ściany nośnej.
Jedno i drugie jest ze sobą związane, no może być....
50 mb tej rury 160 - 21,3 m2, 100 mb rury 75 (2 x po 50 mb) - 19,5 m2. Powierzchnia prawie ta sama. Opory przepływu ciut większe, ale przepływ bardziej zbliżony do burzliwego, więc lepsza wymiana ciepła.
Po drugie te rury nie za bardzo nadają się na GWC, ponieważ mają podwójne ścianki. Burzliwy będzie w obu przypadkach. Efektywność przy 4x 75 będzie nieco lepsza niż przy 1x 160, ponieważ rury można rozłożyć na większej powierzchni. nie nastawiam się na chłodzenie z GWC jako takie , w domu bedzie zamontowana tania jednostka do ogrzeania salonu w okresach przejsciowych i chlodzenia go w lecie
biore gwc pod uwage tylko i wyłącznie z tanim reku jako komplet - umiarkowana sprawnosc calego układu za smieszne pieniądze niż pakowanie sie w jakiś firmowy reku za 3-6 tys
zawsze mozna 3 szt pociagnac równolegle ... do tego jedna skrzynka za ok 70-80 zl do połączenia

Komentarze

Popularne posty